Scyntygrafia – co to takiego?

Scyntygrafia jest to metoda badań z zakresu medycyny nuklearnej. Choć może zabrzmieć to niebezpiecznie, badanie to wykorzystuje izotopy emitujące promieniowanie gamma, które wprowadzone do organizmu pacjenta łączą się z innymi związkami chemicznymi, dzięki czemu możemy uzyskać obraz ich rozmieszczenia, a tym samym określić dane schorzenie narządu. W ten sposób możemy wykrywać np. choroby serca czy schorzenia onkologiczne. Ta metoda obrazowania pozwala nam na określenie budowy danego narządu, a także stwierdzenie, czy działa on tak jak należy.

Dlaczego warto

Scyntygrafia jest badaniem, które jest wskazane zwłaszcza jeśli mamy podejrzenie wystąpienia choroby nowotworowej, lub jeśli po jej przebyciu możemy obawiać się przerzutów, w takim wypadku możliwe jest nawet prześwietlenie całego ciała pacjenta, w celu dokładnego sprawdzenia funkcjonalności wszystkich narządów, a także np. stanu mózgu i kości. Jeśli cierpimy na choroby serca, czy np. przewlekłe zapalenie płuc również możemy dostać skierowanie na to właśnie badanie, ponieważ pozwala ono na nieinwazyjne sprawdzenie działania tych narządów, dzięki czemu skuteczniejsze będzie leczenie dolegliwości. To badanie może być również wykorzystywane do określania przepływu płynów wewnątrz naszego ciała – w układzie moczowym, pokarmowym, czy krwionośnym. Pomaga więc w zdiagnozowaniu chorób związanych z krwią, moczem, czy żółcią. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia scyntygrafii i należą do nich ciąża i karmienie piersiom. Jest to bardzo wszechstronne, skuteczne, oraz bezpieczne badanie, a co jest jednym z najważniejszych czynników – nieinwazyjne.

Scyntygrafia Kraków

Jeśli jesteśmy mieszkańcami Krakowa i postanowimy wybrać się na to badanie, ilość prywatnych klinik jest na tyle duża, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Oczywiście możemy zdecydować się na badanie na fundusz NFZ co wiążę się z potrzebą czekania w kolejce, jednak pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Artykuł powstał dzięki Seneko