Nie wszystkie schorzenia w obrębie jamy ustnej są widoczne gołym okiem. Z tego względu w stomatologii stosuje się różne techniki obrazowania – pozwalają one lekarzowi zaobserwować zmiany, których nie sposób dostrzec podczas tradycyjnych oględzin zębów. Jednym z badań obrazowych wykorzystywanych w stomatologii jest tomografia zębów. Na czym ona polega i kiedy się ją wykonuje?
Tomografia zębów – charakterystyka badania
Tomografia zębów to badanie polegające na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego do stworzenia obrazu 3D zębów i otaczających je tkanek. Pozwala uzyskać informacje o wielkości, kształcie i lokalizacji każdego zęba oraz otaczających go struktur, dzięki czemu ułatwia diagnozowanie różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. W tomografii zębów stosuje się wiązkę promieniowania w kształcie stożka. Z tego względu badanie to nazywane jest tomografią stożkową lub CBCT, od angielskiego „cone beam computed tomography”.
Podczas badania pacjent staje nieruchomo we wskazanym miejscu i zaciska zęby na specjalnym uchwycie w celu ustabilizowania pozycji. Głowica tomografu wykonuje pełny obrót wokół głowy i robi kilkaset zdjęć z różnych stron i pod różnymi kątami. Następnie są one przesyłane do specjalnego oprogramowania. Pozwala ono zapoznać się z ich szczegółami oraz przetworzyć je w model 3D. Tomografia zębów trwa mniej niż minutę, a dawka promieniowania wynosi od kilku do kilku µSv (mikrosiwertów), czyli mniej więcej tyle samo, co podczas wykonywania zdjęcia panoramicznego. Pacjent otrzymuje wynik na płycie.
Zastosowania tomografii zębów
Tomografia zębów znajduje wiele zastosowań w stomatologii. Badanie to jest szeroko wykorzystywane w stomatologii zachowawczej. Umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości i zaburzeń we wnętrzu zęba: zmian próchnicowych, nawisów wypełnień czy zaburzeń mineralizacji. W endodoncji tomografia stożkowa, którą wykonuje między innymi przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, ułatwia ustalenie liczby korzeni oraz ich przebiegu. Dzięki temu zwiększa skuteczność leczenia kanałowego i zmniejsza ryzyko konieczności usunięcia zęba. Tomografia zębów stosowana jest też w ortodoncji, gdzie pozwala diagnozować zaburzenia w narządzie żucia, oraz protetyce, ułatwiając zaplanowanie leczenia. Pomaga określić rodzaj uzupełnienia, liczbę zębów filarowych, sposób rozmieszczenia podparć i elementów utrzymujących.
Najnowsze komentarze