W XXI wieku w gabinetach stomatologicznych najczęściej przy wypełnianiu wykrytych ubytków zębowych wykorzystuje się wypełnienia światłoutwardzalne. Jest to bardzo dobra alternatywa dla stosowanych przed laty wypełnień amalgamatowych. Wypełnienia światłoutwardzalne pozwalają bowiem lepiej odbudować ząb i zabezpieczyć go przed ponownym rozwojem choroby próchnicowej. W naszym artykule opisujemy, z czego wykonane są wypełnienia światłoutwardzalne oraz jakie są ich zalety.
Na czym polega zakładanie wypełnień światłoutwardzalnych?
Zabieg wypełnienia wykrytego w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym ubytku wymaga najpierw ocenienia przez dentystę, z jakim rodzajem ubytku ma do czynienia oraz jaka jest jego wielkość i głębokość. Na tej podstawie może dalej zaplanować najlepszy w danej sytuacji sposób leczenia. Wypełnieniem ubytków zębowych zajmują się specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej. Stomatolog po wykryciu ubytku zębowego w pierwszej kolejności musi najpierw usunąć dotknięte chorobą i zniszczone tkanki zęba, stosując tak nielubiane przez pacjentów borowanie.
Gdy ząb zostanie już oczyszczony z zaatakowanych przez bakterie próchnicowe tkanek, można przejść do jego odbudowy. Jeżeli ubytek jest głęboki, najpierw stosuje się materiał izolujący, który oddzieli zastosowane wypełnienie od miazgi zęba. W przypadku mniejszych ubytków od razu można zastosować wypełnienie światłoutwardzalne. Sam zabieg zawsze przebiega w taki sam sposób. Na początku ząb jest przygotowywany do wypełnienia z użyciem specjalnego żelu. Jego zastosowanie ma na celu przygotowanie powierzchni zęba do połączenia z kompozytem. Następnie żel zostaje wypłukany, ząb dokładnie wysuszony, a w miejsce, w którym jest ubytek kładziony jest bond, który zostaje utwardzony poprzez naświetlanie specjalną lampą. Dopiero w następnym etapie zostaje warstwowo zakładane właściwe wypełnienie. Każda jego warstwa zostaje oddzielnie naświetlana, po to, aby można było osiągnąć jego właściwe utwardzenie. W ostatnim etapie zabiegu wypełnienia ubytku zastosowany materiał zostaje dostosowany do zgryzu pacjenta. Później, już na koniec, zostaje ono jeszcze oszlifowane.
Jakie są zalety wypełnień światłoutwardzalnych?
O zaletach wypełnień światłoutwardzalnych opowiedział nam nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie:
Największą zaletą stosowania wypełnień światłoutwardzalnych w leczeniu ubytków jest to, że dzięki nim można osiągnąć najlepszą estetykę. Stosowane wcześniej wypełnienia amalgamatowe, przez swoją srebrzystą barwę, były od razu widoczne u pacjenta. Materiał kompozytowy wygląda dokładnie tak, jak naturalny ząb, dzięki czemu nie trzeba się martwić o pogorszenie estetyki uśmiechu. Inną, choć wcale nie mniej ważną zaletą wypełnień światłoutwardzalnych, jest to, że z ich użyciem dentysta ma możliwość znacznie szczelniejszego wypełnienia ubytku. Wypełnienie to ściśle przylega do tkanek zęba i lepiej go zabezpieczają przed ponownym rozwojem próchnicy.
Bardzo ważną zaletą wypełnienia światłoutwardzalnego jest też jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kompozyt jest odporny na pękanie, a dodatkowo, żeby go zastosować, nie trzeba usuwać dużej części zdrowej tkanki zęba.
Wady wypełnień światłoutwardzalnych
Wypełnienia światłoutwardzalne mają tylko jedną istotną wadę – po pewnym czasie, na skutek picia kawy lub herbaty bądź palenia papierosów, materiał kompozytowy (światłoutwardzalny) może się przebarwić. Nie jest to też rozwiązanie na zawsze i często po kilku lub kilkunastu latach tego typu wypełnienie trzeba wymienić na nowe.
Najnowsze komentarze