Protezy zębowe mogą być doskonałym sposobem na zastąpienie brakujących zębów i przywrócenie naturalnej estetyki uśmiechu. Materiały protetyczne są stosowane nie tylko w przypadku powstania pojedynczych luk w uzębieniu, ale też u pacjentów, u których z różnych przyczyn doszło do całkowitego bezzębia.  Zastosowanie protezy zębowej poprzez poprawę kształtu i koloru zębów może służyć poprawie estetyki uśmiechu, ale też przywróceniu funkcjonalności układu żucia i pokonaniu trudności z mówieniem. W naszym artykule opisujemy, kiedy warto rozważyć wykonanie i rozpoczęcie stosowania protez dentystycznych i jakie obecnie są dostępne ich rodzaje.

Korzyści wynikające ze stosowania protez dentystycznych

Rozpoczęcie stosowania protezy zębowej może przynieść wiele korzyści osobom, u których z jakiegoś powodu doszło do utraty naturalnych zębów i powstania luk w uzębieniu. Dobrze przygotowana proteza zębowa może wypełnić luki w łukach zębowych i zwalczyć powstałe problemy z przeżuwaniem pokarmów. Proteza może również poprawić ogólny stan zdrowia zębów i dziąseł, pomagając zapobiegać dalszym uszkodzeniom. Ponadto poprzez rozpoczęcie noszenia protezy zębowej można przywrócić naturalny wygląd uśmiechu i tym samym poprawić pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.

Jakie są rodzaje protez dentystycznych?

Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać protezy dentystyczne oraz wiele rodzajów takich protez. Najczęściej wykorzystywanymi w przygotowywaniu protez zębowych materiałami są  porcelana, metal, żywica kompozytowa i akryl. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby zlecając przygotowanie dla siebie protezy, skonsultować się z dentystą w celu ustalenia, które rodzaje materiałów będą dla Ciebie najlepsze.

O rodzajach protez stomatologicznych opowiedział nam nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki dentystycznej Viscardi w Tychach:

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wypełnień protetycznych. Są to protezy zębowe ruchowe oraz protezy zębowe stałe. Wśród nich wyróżnia się m.in. protezy całkowite, protezy częściowe, mosty oraz implanty stomatologiczne. Protezy całkowite stosuje się w przypadku całkowitej utraty uzębienia, częściowe zaś umożliwiają uzupełnienie jednej lub kilku luk w uzębieniu. Mosty to protezy trwałe, które mocowane są do zębów, które sąsiadują z powstałą luką. Z zastosowaniem mostu można odbudować braki składające się maksymalnie z 2-3 sąsiadujących ze sobą zębów. Nieco innym rodzajem uzupełnień powstałych luk w uzębieniu są implanty zębowe. Są to sztuczne korzenie zębowe, do których po wprowadzeniu ich do kości szczęki lub żuchwy, nakłada się korony protetyczne.

Dlaczego warto rozważyć odbudowę utraconych zębów z wykorzystaniem protez zębowych?

Jeśli brakuje Ci jednego lub więcej zębów, zastosowanie indywidualnie przygotowanej dla siebie protezy dentystycznej może być dobrym rozwiązaniem. Proteza zębowa może pomóc przywrócić naturalny wygląd uśmiechu, a także poprawić funkcjonalność układu żucia oraz zadbać o zdrowie zębów i dziąseł. Protezy można dla siebie wykonać np. u protetyka w Pszczynie. Ponadto mogą one przyczynić się do poprawy estetyki uśmiechu poprzez korektę niewspółosiowości lub wypełnienie luk między zębami. Ostatecznie protezy dentystyczne mogą zapewnić szereg korzyści, które sprawiają, że warto rozważyć rozpoczęcie ich stosowania, jeśli brakuje Ci jednego lub więcej zębów.