Skorzystanie z porady specjalisty w ramach NFZ wymaga najpierw przedstawienia skierowania – najczęściej od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem są porady od psychiatry, dentysty, onkologa, ginekologa i położnika. Czy jednak po otrzymaniu skierowania musimy udać się do poradni jak najszybciej? Jaka jest ważność skierowania do specjalisty?

Wizyta u specjalisty po roku?

Wbrew pozorom nie musimy się wybrać do lekarza specjalisty niezwłocznie. Skierowanie jest bowiem ważne do momentu… do którego jest potrzebne. Nie posiada ono żadnego “przeterminowania”. Jeśli więc musimy wybrać się do lekarza z mało uciążliwą chorobą przewlekłą, możemy spokojnie zrobić to w wygodnym dla nas momencie (chociaż dla własnego zdrowia powinniśmy zrobić to raczej wcześniej niż później).

Teoretycznie jeśli nasze schorzenie nadal wymaga wizyty u specjalisty, a skierowanie otrzymaliśmy rok czy nawet kilka lat temu, to nie ma żadnych przeszkód żebyśmy poszli do poradni z tym skierowaniem.

Kiedy skierowanie nie gwarantuje wizyty u specjalisty?

Chociaż ważność skierowania do specjalisty w większości przypadków nie jest ograniczona, to są dwa rodzaje, których nie wykorzystamy zawsze. Dotyczy to:

– skierowania na rehabilitację (musimy się zarejestrować na fizjoterapię w ciągu 30 dni od wystawienia skierowania)
– skierowania na leczenie uzdrowiskowe (podlega ono sprawdzeniu co półtora roku)

Czy lekarz może podważyć ważność skierowania do specjalisty?

O ile skierowanie samo z siebie nie traci ważności, to lekarz ma prawo odmówić jego uznania. Kiedy może to zrobić? Jeśli w jego opinii powód wystawienia skierowania po upływie czasu nie może już być powodem wizyty (na przykład jeśli choroba minęła samoistnie).