POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. WHO szacuje, że do końca bieżącej dekady będzie to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Ta informacja powinna wystarczyć do tego, aby nie lekceważyć sygnałów mogących świadczyć o rozwoju choroby. Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie są objawy choroby POChP i kto powinien zwrócić na nie baczną uwagę.

POChP – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego, na którą szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi. W Polsce jest to około 2 milionów osób.

Przyczyną choroby jest stan zapalny w układzie oddechowym spowodowany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki, w tym pyły, gazy i dym tytoniowy. Choroba prowadzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, co z kolei skutkuje nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych.

Warto podkreślić, że POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym. Może współwystępować z szeregiem innych chorób, jak: rozstrzenie oskrzeli, choroba  niedokrwienna serca, cukrzyca, rak płuca, osteoporoza czy nadciśnienie tętnicze.

Ważne:

POChP to nie tylko częsta przyczyna umieralności, ale również inwalidztwa. Choroba w zaawansowanym stadium może uniemożliwiać kontynuowanie kariery zawodowej i skazywać na uzależnienie się od pomocy innych.

Komu szczególnie zagraża POChP?

Można wyróżnić kilka podstawowych grup ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Największą wciąż tworzą osoby, które palą lub paliły wyroby tytoniowe, również biernie. Dym tytoniowy i zawarte w nim toksyny stanowi główny czynnik ryzyka POChP, stąd też można napisać, że podstawą profilaktyki tej choroby jest jak najszybsze rozstanie się z nałogiem.

POChP diagnozuje się jednak również u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast były narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Smog stanowi coraz ważniejszy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, zwłaszcza w takich krajach jak Polska, znajdujących się na szczycie niechlubnego rankingu krajów o najgorszej jakości powietrza.

Czynniki chorobotwórcze występują również w specyficznym środowisku pracy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim pyły, gazy i opary chemiczne w aerozolu, na które są narażeni przedstawiciele takich zawodów, jak: górnik, hutnik, metalurg, pracownik fizyczny, operator maszyn budowlanych, rolnik, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjer czy kosmetyczka.

Podstawowe objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste i niezbyt nasilone objawy, co niestety opóźnia i utrudnia diagnostykę.

Kluczem do wczesnego rozpoznania choroby jest to, aby osoby z grup ryzyka POChP, które mają powyżej 40 lat, nie lekceważyły nawet z pozoru niegroźnych objawów. Najważniejsze z nich to:

  1. Przewlekły kaszel– w przebiegu POChP może występować kaszel niemający charakteru napadowego, nasilający się pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, pył, substancje chemiczne w aerozolu czy dym tytoniowy.
  2. Duszność– w przebiegu POChP może pojawiać się zarówno duszność wysiłkowa, jak i – w zaawansowanym stadium choroby – chroniczna, również w czasie odpoczynku.
  3. Odkrztuszanie plwociny– jest to wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, pogorszenie kondycji, wolniejsza regeneracja po wysiłku, trudności z wykonywaniem podstawowych czynności bez zadyszki.

Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy choroby POChP?

W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej, w której m.in. może zostać przeprowadzone badanie spirometryczne.

Czy POChP można wyleczyć?

POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, natomiast jest to choroba poddająca się leczeniu i profilaktyce. Odpowiednio dobrana terapia, najlepiej wdrożona na wczesnym etapie rozwoju choroby, daje szansę na zmniejszenie nasilenia objawów, a tym samym na zachowanie samodzielności i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.