Pomysł posiadania w domu pająka jako zwierzątka domowego z pewnością nie jest dla wszystkich, ale te egzotyczne i niezwykłe zwierzaki mają dla wielu osób pewien urok. Jeśli uważasz, że pająki są niekończącym się źródłem fascynacji i zastanawiasz się, czy są dobrymi zwierzętami domowymi, może ci być trudno przebrnąć przez wszystkie powszechne nieporozumienia i błędne informacje publikowane na temat ptaszników i oddzielić fakty od fikcji. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ptaszników.

Czy ptaszniki są trudne do utrzymania?

W porównaniu do większości innych zwierząt domowych, w tym innych zwierząt w terrariach, ptaszniki są dość mało wymagające. Nie wymagają interakcji i szkolenia, aby się rozwijać. W rzeczywistości często zaleca się, aby w ogóle nie podnosić ani nie dotykać ptasznika. Ptaszniki to dobre zwierzaki dla fanów pająków, z wielu powodów. Te niejadowite pająki są czyste, ciche, nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają dużej ilości codziennej pielęgnacji , aby dobrze się rozwijać. Jednak, jak każdy egzotyczny zwierzak, ptaszniki mają własne, wyjątkowe problemy i wymagania dotyczące opieki. Trzeba poświęcić nieco czasu na opiekę nad nimi, utrzymywanie ich otoczenia w czystości oraz sprawdzanie, czy są zdrowe. Jako zwierzę, które jest egzotyczne, bardzo trudno jest uzyskać leczenie weterynaryjne dla ptaszników, a zdecydowana większość regularnych gabinetów weterynaryjnych nie jest ani wyposażona, ani chętna do leczenia ptaszników.

Czy ptaszniki gryzą i czy są niebezpieczne?

To często pierwsze pytanie, które pojawia się w głowach ludzi. Ptaszniki cieszą się przerażającą reputacją i są często używane w filmach i telewizji ze względu na ich wygląd, a także przedstawiane jako okrutny, przerażający drapieżnik. Chociaż z pewnością prawdą jest, że dla owadów, a nawet niektórych małych ssaków, ptaszniki stanowią pewne zagrożenie, są one zwykle łagodne i nieagresywne w stosunku do większych zwierząt (w tym ludzi) i prawie zawsze wycofują się, zamiast atakować. Faktem jest, że nikt nigdy nie umarł z powodu ukąszenia ptasznika.