Szukasz skutecznego i szybkiego sposobu, aby zwiększyć masę mięśniową, poprawić sportowe osiągi, albo zmniejszyć tkankę tłuszczową? Z pomocą przychodzi nowoczesna forma aktywności fizycznej – trening EMS. Czym jest? Jak wypada w porównaniu z tradycyjną formą treningu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykuł.

Czym jest trening EMS?

Trening EMS to intensywny rodzaj treningu, w którym wykorzystuje się impulsy elektryczne do pobudzenia mięśni do skurczów. W skrócie, polega on na stymulowaniu naturalnych impulsów nerwowych, które powodują, że mięśnie pracują podczas treningu. 

Podczas sesji EMS, osoba trenująca nosi specjalny kombinezon z zamocowanymi elektrodami, które są umieszczone na strategicznych obszarach ciała, takich jak mięśnie brzucha, pleców, pośladków, nóg itp. Te elektrody są podłączone do urządzenia EMS, które kontroluje natężenie i częstotliwość impulsów elektrycznych. Podczas sesji EMS, impulsy elektryczne docierają do mięśni, co powoduje ich skurczenie się i rozkurczenie. Podczas jednej sesji EMS, można zaangażować wiele mięśni jednocześnie, co pozwala na efektywniejsze i intensywniejsze ćwiczenia niż podczas tradycyjnego treningu.

Co istotne, trening EMS wykonywany jest pod okiem doświadczonego trenera, który kontroluje sposób wykonywania ćwiczeń, ale i postępy. Ponadto może on dostosować elementy treningu do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej. Zaś sama Intensywność impulsów może być kontrolowana przez trenera, aby zapewnić optymalny poziom wyzwania, ale i bezpieczeństwa.

Jakich efektów możemy oczekiwać od treningu?

Jakie dokładnie korzyści płyną z wykonywania treningu EMS? Jest to przede wszystkim:

  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • modelowanie sylwetki,
  • redukcja cellulitu,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • poprawa wydolności organizmu,
  • polepszenie samopoczucia,
  • łagodzenie bólu pleców,
  • poprawa osiągnięć sportowych.

Wszystkie powyższe efekty będą zauważalne już przy częstotliwości ćwiczeń 2 razy w tygodniu przez 30 minut! Co więcej, w porównaniu z tradycyjnym treningiem, trening EMS pozwala na trzy razy szybszą utratę tkanki tłuszczowej oraz regularne ćwiczenia mięśni głębokich.

Szukasz sprawdzonego miejsca na trening EMS? Sprawdź salon Bodybar w Warszawie, który od wielu lat specjalizuje się w tej formie treningu. Umów się już dziś na spotkanie z trenerem i pierwszy, próbny trening pod nr tel. 22 403 02 02 lub 797 772 228. 

Zalety treningu EMS

Jakie są zalety ćwiczeń w formie treningu EMS? Lista jest naprawdę długa, jednak najważniejsze to:

  • włączenie wielu mięśni do treningu: EMS umożliwia aktywację wielu mięśni jednocześnie, co pomaga w zaangażowaniu różnych grup mięśniowych w jednym ćwiczeniu.
  • skrócony czas treningu: Ze względu na intensywność treningu EMS, można osiągnąć dobre rezultaty w krótszym czasie niż podczas tradycyjnych ćwiczeń. Przykładowo: w ciągu jednej sesji EMS trwającej do 30 minut możemy spalić nawet 500 kalorii. W przypadku tradycyjnej formy treningu jest to 300 kalorii, przy czym zakładamy, że trwa on 1,5 do 2 godzin.
  • skuteczność w ujędrnianiu skóry: Trening EMS może pomóc w ujędrnieniu skóry, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą.
  • wsparcie rehabilitacji: EMS może być stosowany jako uzupełnienie procesu rehabilitacji po urazach, aby wzmocnić osłabione mięśnie i wspomóc powrót do pełnej sprawności.

Dla kogo odpowiedni jest trening EMS?

Zastanawiasz się dla kogo polecany jest trening EMS? Zdecydowanie dla wszystkich! Co jednak ważne, do treningu EMS może przystąpić osoba, która ukończyła 18 roku życia, trening nie ma górnej granicy wiekowej.

Trening EMS – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania treningu EMS to między innymi:

  1. Ciąża.
    EMS nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Elektorostymulacja i skurcze mięśni nie są rekomendowane podczas ciąży.
  2. Choroby serca i układu krążenia.
    Osoby z chorobami serca, np. arytmią, rozrusznikiem serca lub posiadająca historię chorób naczyniowych, powinna unikać treningu EMS, ponieważ impulsy elektryczne mogą wpłynąć negatywnie na układ sercowo-naczyniowy.
  3. Choroby neurologiczne.
    Osoby z padaczką, zaawansowanymi zaburzeniami neurologicznymi lub chorobami układu nerwowego powinny unikać treningu EMS, ponieważ może to wpływać na zaburzenia neurologiczne.
  4. Złamania i urazy.
    Osoby z aktywnymi złamaniami, urazami mięśni czy stawów powinny unikać treningu EMS w obszarach uszkodzonych tkanek.

Jeśli jednak nie masz pewności, skontaktuj się z trenerem Bodybar, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer telefonu 22 403 02 02 lub 797 772 228.