Panuje przekonanie, iż to mięso jest najlepszym źródłem białka. W końcu chyba nie bez powodu osoby trenujące na siłowni bardzo często sięgają po kurczaka codziennie? Jednakże dla niektórych zaskakującym może być fakt, iż białko równie łatwo jest pozyskać z produktów roślinnych. Dlatego wykluczenie z diety wszelkiego pożywienia pochodzenia zwierzęcego przy diecie wegańskiej w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody do podejmowania się treningów siłowych. Nawet jeśli nie jesteśmy na diecie roślinnej, warto poznać alternatywne dla mięsa i jaj produkty, które są bogate w białko. Dzięki temu nie popadniemy w kulinarną monotonię, a przy tym dostarczymy sobie wiele pożądanych składników odżywczych, w które bogate są rośliny.

Czy białka roślinne i zwierzęce czymś się różnią? Białko w produktach roślinnych.

Dawniej przez wiele lat uważano, iż dieta wyłącznie roślinna nie może zapewnić odpowiedniej ilości białka. Wnioski takie wysnuto z powodu odmiennej budowy białka roślinnego i zwierzęcego, które różnią się proporcjami poszczególnych aminokwasów. Zwracano uwagę przede wszystkim na aminokwasy egzogenne, a więc takie, których organizm ludzki nie jest w stanie sam syntezować. Do zachowania prawidłowych funkcji organizmu niezbędne jest zatem dostarczenie aminokwasów egzogennych z pożywieniem. Jednakże ustalona niegdyś klasyfikacja jest nieaktualna, bowiem w produktach roślinnych występują wszystkie rodzaje aminokwasów egzogennych. Różne proporcje zawartości poszczególnych aminokwasów egzogennych w produktach roślinnych sprawiają, że aby dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych aminokwasów, wystarczy stosować dietę, która nie będzie się składała z wyłącznie jednego źródła białka roślinnego. Z pewnością nie nastręcza to żadnych trudności, gdyż nikt nie lubi monotonii i raczej nie ma ludzi odżywiających się na przykład wyłącznie pszenicą. Obecnie międzynarodowe organizacje zajmujące się publicznym zdrowiem oraz żywieniem zgodnie twierdzą, iż białko w produktach roślinnych jest w pełni wystarczające dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czy niedobór białka jest możliwy? Źródła białka pełnowartościowego

Jako że zwierzęce, jak również i roślinne źródła białka pełnowartościowego są tak obfite, czy może go w diecie zabraknąć? Białko ma wiele różnych funkcji w naszym organizmie, przez co jest tak bardzo istotnym składnikiem diety. W końcu jest ono budulcem, z którego tworzone są struktury wszystkich naszych tkanek, takich jak skóra, włosy, czy też paznokcie. Ponadto białkami są niektóre enzymy trawienne i hormony. Bez białka w postaci hemoglobiny, nasz organizm nie byłby w stanie transportować tlenu w najdalsze zakamarki ciała. Białko wspiera aktywnie również naszą odporność, gdyż przeciwciała zbudowane są w główniej mierze właśnie z białka. Dzięki temu, że składnik ten jest bardzo powszechny w ogólnie dostępnych i najbardziej popularnych produktach spożywczych, czy to pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, jego niedobory spotykane są naprawdę rzadko. Niedobór dotyczy w szczególności uboższych rejonów świata, gdzie ze względu na panujący głód i brak pożywienia białko, tak samo jak wszelkie inne składniki odżywcze, nie zostaje dostarczone do organizmu w wystarczającej ilości. W uprzemysłowionych krajach natomiast niedobory białka mogą dotykać osób starszych, bądź stosujących nietypowe diety, na przykład pewne rodzaje witarianizmu. Objawami niedoboru białka w diecie mogą być problemy ze skórą i włosami, częste infekcje, spadek masy mięśniowej, stłuszczenie wątroby, czy też opuchnięcie ciała. U dzieci zbyt mała ilość białka w diecie może powodować zaburzenia wzrostu.