Gdy nasze dziecko rozpocznie swoją przygodę z chodzeniem, warto zadbać o jego prawidłowy rozwój i udać się na pierwszą wizytę u ortopedy. Wykonanie bilansu ortopedycznego może okazać się przydatne i zagwarantować prawidłowy wzrost dziecka. Na czym polega i dlaczego jest ważny?

Bilans ortopedyczny – na czym polega?

Dobra postawa ciała jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dzieci, jak i dorosłych. W okresie nauki chodzenia warto zadbać o odpowiedni rozwój dziecka. Bilans ortopedyczny to skuteczny sposób na wykrycie ewentualnych wad postawy i schorzeń. Podczas wizyty, lekarz specjalista przeprowadza kompleksowe badania, w których sprawdza on chód oraz bieg dziecka. Co więcej, bilans ortopedyczny to również pomiar wzrostu, wagi oraz indywidualna konsultacja z ortopedą.

Pierwsza wizyta u ortopedy, powinna odbyć się w chwili, gdy nasze dziecko rozpoczyna samodzielne chodzenie. To w tym momencie mamy największy wpływ na utrzymanie właściwej postawy na całe życie oraz wykrycie niepokojących objawów, na wczesnym etapie. Dzięki wizycie, u profesjonalnego ortopedy dziecięcego, będziemy mieć pewność, że nasze dziecko rośnie we właściwym tempie i nie mamy powodów do obaw. Przychodnia dla dzieci w Pruszkowie Klinika Zdrowe Dziecko oferuje kompleksowe usługi z zakresu ortopedii dziecięcej. Wysoko wykwalifikowani specjaliści wykonują badania USG, leczą i diagnozują wady postawy oraz przeprowadzają bilans ortopedyczny u dzieci.

Dlaczego bilans ortopedyczny jest istotny?

Dzieci rozwijają się w bardzo szybkim tempie. W okresie intensywnego wzrostu ciężko jest nadzorować samodzielnie wszelkie pojawiające się zmiany. Ortopeda dziecięcy pomoże nam wychwycić ewentualne nieprawidłowości, na które może być narażone nasze dziecko. To wczesny okres dojrzewania ma największy wpływ na prawidłowy rozwój i właściwe ukształtowanie postawy.

Bilans ortopedyczny może wykonać każde dziecko powyżej 4 roku życia. To właśnie wtedy możemy liczyć na rzetelne i wiarygodne wyniki. Co więcej, warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Są one bardzo ważne w okresie dojrzewania dzieci, ponieważ w tym okresie, są szczególnie narażone na wystąpienie wad postawy. Jeżeli zależy nam na komforcie dziecka, powinniśmy wybierać placówki medyczne, oferujące usługi kierowane do najmłodszych pacjentów.