Oficjalnie nie istnieje dieta dla astmatyków, ponieważ jest to zaburzenie jednego lub wielu układów narządowych. Aby wyleczyć te zaburzenia i przywrócić równowagę tak wielu narządom, należy przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia głównych rodzajów astmy.

Astma może zaburzać pracę całego organizmu, najczęściej atakuje ośrodek trawienia w tym śledzionę, trzustkę, żołądek i jelita, serce, płuca, nerki, nadnercza,
wątrobę, pęcherzyk żółciowy.

Styl życia i błędy dietetyczne

Styl życia ma ogromny wpływ na występowanie astmy. Największe wpływ na rozwój i przebieg choroby ma brak aktywności fizycznej, który doprowadza do osłabienia funkcji oddychania i wydalania oraz błędy dietetyczne wpływające na pogorszenie stanu zdrowia.
Błędy dietetyczne:
– przejadanie,
– spożywanie zbyt dużej ilości mięsa i nabiału,
– nadużywanie leków,
– spożywanie produktów wysoko przetworzonych,
– palenie papierosów,
Niezależnie od rodzaju astmy oraz od przebiegu choroby dla wszystkich typów astmy zalecane są proste połączenia pokarmowe, ćwiczenia na pogłębianie oddechu, aktywność fizyczna najlepiej na świeżym powietrzu, regularne stosowanie ciepłych kąpieli zakończone krótkim zimnym prysznicem ochładzającym tylko powierzchnię ciała. Ponad to należy unikać marznięcia oraz wdychania kurzu, dymu i chemicznych oparów.
Dieta w astmie oskrzelowej bardzo często wyklucza mleko krowie oraz jego przetwory, z kolei dopuszcza surowe mleko kozie. Ponieważ astma jest chorobą o podłożu zapalnym w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia tkanek dróg oddechowych. Do ciągłej regeneracji tkanek niezbędne jest pełnowartościowe białko, które stanowi podstawę dobrze zbilansowanej diety. Dieta w astmie oskrzelowej powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i owoce, szczególnie te z dużą zawartością chlorofilu i witaminy A. Dużą rolę odgrywają tu wszystkie warzywa zielone, chroniące płuca i wspierające regenerację komórkowa. W diecie astmatyka nie może zabraknąć kwasów omega 3 oraz GLA, które przynoszą ulgę w skurczach oskrzelowych.