Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety. Wokół niej narosło wiele mitów i legend. Jedną z nich jest odwiedzanie gabinetu dentystycznego przez przyszłe mamy. Jest to jednak mit. W trakcie ciąży nie wolno rezygnować z regularnych wizyt u dentysty. Idealną byłaby sytuacja, gdyby przyszła mama mogła wyleczyć zęby, jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Jednak zwykle tak nie jest. Problemy stomatologiczne pojawiające się w ciąży można leczyć, trzeba tylko wybrać dentystę z doświadczeniem.

Dlaczego warto leczyć zęby w ciąży?

Szalejące w ciele kobiety ciężarnej hormony, mogą doprowadzić do zwiększenia wrażliwości dziąseł, a nawet krwawienia z nich czy infekcji. Bakterie wraz z krwią mogą przedostać się do płodu, powodując komplikacje. Dlatego też warto zadbać o zęby i jeśli pojawi się ubytek, jak najszybciej udać się stomatologa. Dentysta Kraków wybierze odpowiednie preparaty do leczenia, które są bezpieczne dla przyszłej mamy i rozwijającego się w niej płodu. Oczywiście pacjentka musi poinformować lekarza o ciąży – to gwarancja bezpieczeństwa. Jeśli zachodzi konieczność, w ciąży dopuszczalne jest leczenie kanałowe zęba. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących dokonywania zabiegu ekstrakcji zęba podczas ciąży. Kanałowe leczenie zęba czy wyrywanie nie jest zalecane w pierwszym trymestrze, gdyż płód jest wówczas najbardziej wrażliwy. Najkorzystniejszym momentem jest drugi trymestr. Jeśli problem pojawi się w trzecim trymestrze, a stan nie jest zbyt poważny, wówczas lepiej pojawić się u dentysty po narodzinach dziecka.

W czasie ciąży niedozwolone jest wybielanie zębów. Czynności związane z zabiegami estetycznymi, takimi jak wybielanie, lepiej przełożyć na po narodzinach dziecka. Warto także rozważyć wybielanie zębów już po zakończeniu karmienia piersią. Warto podkreślić, że w czasie ciąży odradza się zarówno wybielanie gabinetowe, jak i to wykonywane domowymi sposobami na przykład za pomocą pasków i żeli wybielających.
Każda przyszła mama powinna regularnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Wszak prewencja jest najważniejszym działaniem w trosce o zdrowy uśmiech. Każda kobieta w ciąży powinna regularnie – rano i wieczorem myć zęby, a następnie czyścić je za pomocą nici dentystycznej. Przynajmniej raz w każdym trymestrze dobrze jest wybrać się do stomatologa na standardowy przegląd i czyszczenie kamienia nazębnego.