Kiedy tracisz sprawność ruchową lub opadasz z sił, pora pomyśleć o rehabilitacji. Jedną z jej gałęzi jest fizjoterapia, czyli działania lecznicze, które mają na celu przywrócić Ci dawną sprawność. Wbrew pozorom rehabilitacji i fizjoterapii poddasz się także w warunkach domowych. Jednak wiedz, że oba pojęcia nie są tożsame.

Rehabilitacja i fizjoterapia — przywrócą Ci dawną sprawność!

Wiesz już, że rehabilitacja i fizjoterapia nie są tym samym pojęciem. Rehabilitacja zawiera w sobie fizjoterapię, więc jest dziedziną o wiele szerszą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rehabilitacja jest szeregiem działań, które mają przywrócić pacjenta do normalnego funkcjonowania, także w środowisku społecznym. Dzięki rehabilitacji odzyskasz większą samodzielność, wrócisz do zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, a także podejmiesz pracę lub naukę. 

Fizjoterapia jest dziedziną nauki i praktyki medycznej. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i prewencją chorób oraz zaburzeń narządu ruchu. Fizjoterapia wykorzystuje szereg technik terapeutycznych. 

Obie dziedziny — rehabilitację i fizjoterapię — łączy jedno: mają one poprawić jakość Twojego życia i wesprzeć Cię w procesach zdrowienia. 

Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja dzieli się na medyczna, społeczną i zawodową. Pierwsza skupia się na likwidacji barier zdrowotnych i poprawie codziennego funkcjonowania. Z kolei rehabilitacja społeczna przywraca osobom z niepełnosprawnościami umiejętność odnajdywania się w społeczeństwie. Wyrabia sprawność i zaradność, dzięki czemu pacjent radzi sobie w wielu sytuacjach. 

Natomiast rehabilitacja zawodowa to najczęściej poradnictwo zawodowe. Pomaga ona osobom niepełnosprawnym wejść na rynek pracy lub przekwalifikować się do innego zawodu. 

Rehabilitanci to specjaliści z różnych dziedzin medycyny, a więc między innymi:

 • fizjoterapeuci, 
 • terapeuci zawodowi, 
 • logopedzi i audiolodzy, 
 • psychologowie,
 • ortopedzi, 
 • lekarze rehabilitacji, 
 • pielęgniarki,
 • lekarze pierwszego kontaktu. 

Fizjoterapia — co obejmuje?

Fizjoterapia usuwa bariery ruchowe poprzez pracę z ciałem pacjenta — kończynami, stawami lub grupami mięśniowymi. 

Na fizjoterapię decydują się pacjenci w różnymi wieku i z różnymi schorzeniami. Najczęściej są to osoby z problemami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, pulmonologicznymi. 

Fizjoterapia obejmuje:

 • kinezyterapię — wykorzystuje ona ćwiczenia lecznicze z oporem, w odciążaniu, oddechowe i ogólnousprawniające, 
 • fizykoterapię — ta metoda lecznicza bazuje na zjawiskach fizycznych; pacjenci poddają się zabiegom z zastosowaniem ultradźwięków, promieniowania podczerwonego, pola magnetycznego, lasera, zimna lub ciepła, 
 • masaże — to nic innego jak mechaniczne oddziaływanie na tkanki pacjenta; terapeuta wykorzystuje siłę rąk, aby przywrócić Ci dawna sprawność, 
 • terapię manualną — opiera się na biomechanice, a więc pracy z mięśniami, więzadłami i stawami. 

Rehabilitacja i fizjoterapia ambulatoryjnie czy w domu pacjenta?

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie się poruszać i z tego powodu nie dotrzesz na rehabilitacje w poradni czy szpitalu, zdecyduj się na zabieg w warunkach domowych. 

Rehabilitacja i fizjoterapia w domu zawsze rozpoczynają się od szczegółowej analizy Twojego stanu zdrowia. To pozwala terapeucie opracować indywidualny plan zabiegów. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możesz skorzystać z masaży leczniczych, fizykoterapii i kinezyterapii. W domu terapeuta wykona jonoforezę, terapię prądem, elektrostymulację i laseroterapię. 

Rehabilitacja i fizjoterapia w warunkach ambulatoryjnych to po prostu zabiegi w poradni lub w szpitalu. Lekarz najczęściej zleca 5 zabiegów dziennie. 

Jeśli czujesz się na siłach, aby przyjść do poradni, wybierz zabiegi ambulatoryjne. Natomiast osoby niepełnosprawne, które nie poruszają się samodzielnie, powinny zdecydować się na rehabilitację domową. 

Zadbaj o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie i skorzystaj z zabiegów z zakresu rehabilitacji. Przywrócisz sobie dawne, sprawne funkcjonowanie i poprawisz interakcje społeczne.