Sen jest najlepszym lekarstwem na wiele zmartwień, a także sekretem urody i dobrego samopoczucia. Chociaż jest naturalną potrzebą fizjologiczną, którą musimy zaspakajać aby żyć, to jednak jakość snu jest ogromnie istotna. Dobry sen jest najdoskonalszym sposobem na wypoczynek psychiczny i fizyczny. Człowiek wyspany i wypoczęty to człowiek szczęśliwszy, zdrowszy i piękniejszy. Jak zatem dbać o dobrą jakość swojego snu?

Higiena snu

Aby nasz sen był dobry i zdrowy bardzo ważne jest dbanie o higienę snu, która polega na przestrzeganiu kilku zasad.
– należy kłaść się spać o regularnie określonych godzinach,
– poświęcać na sen odpowiednią ilość snu, większość z nas śpi ok. 7 – 8 godz na dobę,
– regularnie wietrzyć mieszkanie, a w sypialni utrzymywać optymalną temperaturę do spania 18 – 20 stopni,
– nie przejadać się przed snem oraz nie spożywać alkoholu i napojów z kofeiną,
– z miejsca spania usunąć wszystkie czynniki mogące wpłyną na zakłócenie snu: hałas, światło,
– zrezygnować z oglądania przed snem telewizji, nie patrzeć w komputer ani w smartfona,

Melatonina a sen

Nieprzestrzeganie higieny snu może być przyczyną powstawania bezsenności na skutek niedoboru melatoniny w organizmie. Ponieważ melatonina jest hormonem, wytwarzanym w nocy, bardzo ważne jest aby nasz organizm w godzinach nocnych był pogrążony we śnie. Jeżeli “zarywamy” noce, kładziemy się późno spać, oglądamy telewizję lub pracujemy w nocy a następnie odsypiamy w ciągu dnia to organizm przestaje produkować melatoninę. Zmniejszona ilość tego hormonu w organizmie doprowadza do zaburzeń w układzie nerwowym, ale również pokarmowym i rozrodczym.

Niedobór melatoniny w organizmie

Skutkami niedoboru melatoniny w organizmie jest bezsenność, osłabienie odporności, spadek kondycji fizycznej, nerwowość, osłabienie koncentracji, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie jakości życia wynikające z permanentnego niewyspania. Na skutek przedłużającego się stanu braku hormonu melatoniny może dojść do powstawania poważnych chorób z nowotworami, cukrzycą i depresją włącznie.