Pierwsza miesiączka to dla wielu dziewczyn stres i niepewność. Bardzo często nie jesteśmy w stanie się nawet do niej przygotować. Kiedy powinien rozpocząć się pierwszy cykl menstruacyjny? W jakim wieku spodziewać się pierwszej miesiączki? Kiedy warto rozważyć wizytę u ginekologa i jakie objawy mogą być niepokojące? 

Pierwsze miesiączkowanie – kiedy może się pojawić?

Wystąpienie pierwszego cyklu menstruacyjnego u kobiety, nazwane zostało od greckiego słowa menarche. Pierwsza miesiączka zazwyczaj pojawia się między 11 a 14 rokiem życia. Jednakże warto pamiętać, że duże znaczenie mają tu indywidualne predyspozycje organizmu i genetyka. W związku z tym miesiączkowanie może pojawić się poza tymi ramami czasowymi. Nie jest to powód do obaw. Każda dziewczyna dojrzewa inaczej, a na występowanie miesiączki wpływ ma wiele czynników. Oprócz kwestii genetycznych, miesiączkowanie może wystąpić w różnym wieku w zależności od czynników środowiskowych, ogólnego stanu zdrowia, masy ciała oraz diety.

Kiedy powinnyśmy udać się do ginekologa?

Dojrzewanie to proces bardzo indywidualny i u każdej dziewczynki może objawiać się w innym wieku. Mimo to, w niektórych przypadkach warto udać się do ginekologa, żeby upewnić się co do prawidłowego stanu naszego zdrowia. Jeżeli pierwsza miesiączka nie pojawi się do 15 roku życia, wtedy dobrze jest udać się na badania i sprawdzić, dlaczego nadal nie rozpoczął się pierwszy cykl menstruacyjny. To samo tyczy się wystąpienia pierwszej miesiączki w zbyt wczesnym wieku. Rutynowa kontrola może być ważnym aspektem i zminimalizować wystąpienie poważnych powikłań.

Pierwsza wizyta u ginekologa, zazwyczaj wiąże się z dużym stresem i niepewnością. Bardzo młode pacjentki, powinny czuć się bezpiecznie i być odpowiednio potraktowane przez lekarza. W związku z tym, umawiając swoje dziecko na pierwszą wizytę, powinniśmy świadomie wybierać specjalistę. Gabinet ginekologiczny lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku to miejsce z wieloletnim doświadczeniem, oferujące kompleksowe usługi w zakresie dbania o zdrowie intymne pacjentek w każdym wieku. Indywidualne podejście oraz profesjonalizm będą miały duże znaczenia, dla komfortu podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym.